top of page

AVUKATLARIN DA AŞILAMADA ÖNCELİKLİ GRUPLAR ARASINA ALINMASI İÇİN OMBUDSMANLIK BAŞVURUSU YAPILDI

Covid-19 virüs salgını sebebiyle hakimlerin, savcıların ve adliye personelinin yüksek riskli gruplar arasında sayılarak aşılanmalarına karşın avukatların daha büyük risk altında olmasına rağmen aşılamada öncelikli gruplar arasına alınmaması sebebiyle Kamu Denetçiliği Kurumu'na (Ombudsmanlık) grup temsilcisi Av. Oğuzhan Aslan tarafından başvuru yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Independent Türkçe’ye değerlendirmede bulunan Avukat Hakları Grubu İzmir'den Oğuzhan Aslan, Covid-19 bakımından avukatların risk grubunda olduğunu kabul etmemenin mümkün olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

 

"Her gün farklı mahkemelerde duruşmalara giriliyor. Bir gün önce duruşmasına girdiğiniz mahkemenin, bir gün sonra karantina altına alındığını öğreniyorsunuz ama temaslı bile sayılmıyorsunuz. Farklı kamu kurumlarında müvekkilleriniz için hazır bulunuyorsunuz, ertesi gün o kurumda Covid vakası tespit edildiği ortaya çıkıyor. Üstelik birçok adliyenin fiziki şartları yeterli olmadığı için avukatlar duruşma sırasını dar koridorlarda toplanarak beklemeye mecbur kalıyor ki sosyal mesafe kuralı bile sağlanamıyor. Ofiste kabul etmek zorunda olduğumuz müvekkillerimiz, aynı büroda çalıştığımız mesai arkadaşlarımız ile temas etmemiz de cabası. Bu durum sadece avukatın sağlığını tehdit etmiyor; avukatın temas ettiği herkesin de bulaş riskiyle karşı karşıya kalmasına yol açıyor. Nitekim birçok meslektaşımız bu süreçte hayatlarını kaybetti. Avukatların aşı talebinin bu anlamda ivedilikle karara bağlanması ve aşılama çalışmalarında öncelikli gruplar arasına alınması gerekiyor."

omb 1.jpg
omb 2.jpg
bottom of page